nahoru

Kontaktní formulář

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

5 zásad pro bezpečnou hypotéku

aneb Jak nepřijít o střechu nad hlavou !

Příručka
ZDARMA

Nechte si zaslat užitečnou příručku 5 Zásad pro bezpečnou hypotéku ještě dnes

Sami nemáme rádi spam, takže ani my jej neposíláme druhým. Nikdy poskytujeme Vaše údaje třetím osobám.

Děkujeme.
Příručku najdete ve svém mailu.

Oops! Something went wrong while submitting the form

>> zavřít <<

Hypotéka s výhodami na MAXImum

Thank you! Your submission has been received!

Oops! Something went wrong while submitting the form

Připravujeme...

Připravujeme...

HYPOTÉKA S BONUSEM

Hypoteční sazby jsou u našich sousedů nižší, přesto vyjdou hypotéky v Česku levněji

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů Fincentrum Hypoindex klesla v září na rekordních 1,82 %. Podobné i nižší úrovně ale dosahují sazby i v sousedních zemích. Hypotéka v Česku přesto vyjde levněji než jinde.

Na Slovensku lze získat hypotéku s úrokovou sazbou od 1,19 % s fixací na pět let. Polský index srovnatelný s průměrnou sazbou Fincentrum Hypoindex indikuje sazbu 1,5 %. V Německu dosahuje podle finančního poradenství FMH ve Frankurtu úroková sazba se splatností deset let v průměru 1,07 %. U německé Deutsche Bank začínají sazby na 0,89 %. Švýcarská Credit Suisse nabízí úrokovou sazbu 1,03 s fixací na dva roky. Ve Velké Británii lze získat 60procentní hypotéku se sazbou 1,24 %.

„Státy pod vlivem Evropské centrální banky jsou vyrovnané v rámci maximálně několika procentních bodů, zatímco v podstatě hned za hranicemi EU jdou úrokové sazby strmě nahoru. Například turecká hypoteční úroková míra činí aktuálně 11,5 procenta," řekl ředitel Chytrého Honzy Jiří Paták.

Česká republika i přes vyšší sazby patří k trhům s nejnižšími náklady na hypotéku. „Vysoká konkurence bank na tuzemském trhu minimalizovala náklady jako poplatek za sjednání, vedení účtu nebo odhad nemovitosti, které jsou i na vyspělých trzích poměrně běžné," upozornil Jiří Paták.

Zdroj: E15
2.11.2016

Daň z nabytí nemovitosti bude výlučně platit nabyvatel (kupující).

Od 1. 11. 2016 dojde ke změně v daňové oblasti, která se týká nabytí nemovitostí. Poplatníkem se stane nabyvatel.

V roce 2014 došlo ke změně některých daňových zákonů a s touhle změnou přišla i smluvní volnost, která se týkala plátce daně z nabytí nemovitých věcí. Většinou byl plátcem daně určen ve smlouvě prodávající (zákon ho jako plátce určoval), ale bylo možné, aby se smluvní strany dohodly i jinak. V předcházejících letech se vycházelo z faktu, že prodávající dostal zaplaceno a tudíž má na zaplacení daně peníze – byl tedy ze zákona poplatníkem daně.

Vzhledem ke skutečnosti, že stát není zrovna přeborníkem ve vymáhání dlužných daní a občas tak mohlo docházet k tomu, že rychlý exekutor zabavil prostředky na bankovním účtě prodávajícího dříve, než dotyčný stačil splnit svoji daňovou povinnost, popř. sám prodávající peníze před finančním úřadem „odklonil“, musel se stát obracet v tomto případě na ručitele, kterým byl ze zákona nabyvatel nemovitosti.

Nabyvatel nemovitosti, pokud si celý proces koupě neošetřil tzv. úschovou finančních prostředků a postupným uvolňováním, zaplatil daň z nemovitosti hned dvakrát. Jednou v její kupní ceně a podruhé finančnímu úřadu.

Od 1.11.2016 stanovila Novela zákona o dani z nabytí nemovitých věcí jako plátce daně vždy nabyvatele (kupujícího). Tímto dojde k zamezení takových situací, kdy nebylo možno dlužnou daň vymoci. Zatímco peníze si prodávající mohl „schovat“, nemovitost si na kolečkách nikdo neodveze.

Autor: Ing. Patrik Benek, maxihypo.cz
17.10.2016

Daňový odpočet u hypotéky

Každý majitel hypotéky musí investovat nemalou část svého rozpočtu do jejího splácení. Tyto výdaje zatěžují mnohdy výrazně celkový rodinný rozpočet. Díky daňovému odečtu si však část zaplacených peněz můžeme nárokovat zpět. Daňový odpočet u hypotéky má zcela jasné pravidla. Pokud nemovitost, kterou splácíte, slouží k bydlení, můžete si odečíst od daňového základu úroky až do výše 300.000 Kč každý rok. Nezanedbatelnou podmínkou je „vlastnictví“ hypotečního úvěru. Pokud totiž například manželé splácejí hypoteční úvěr společně, avšak tento úvěr je veden pouze na jednoho z nich, může si zaplacené úroky odečíst pouze osoba, která je dlužníkem na hypoteční smlouvě.

Jak na to?

Na začátku roku vám banka zpravidla automaticky zašle potvrzení o celkových zaplacených úrocích za rok předchozí. Při podání daňového přiznání budete uplatňovat odečet o zaplacené úroky v paragrafu 15 DP. Potvrzení, které vám banka zašle musíte s daňovým přiznáním FÚ doložit. Pokud by vám banka potvrzení automaticky neposlala, je třeba o něj požádat.

Výše zaplacených úroků je odvislá od výše úvěru, doby jeho splácení a samozřejmě také úrokové sazby. U anuitního splácení hypotéky jsou úroky na začátku splácení nejvyšší a následně klesají. V prvních letech splácení můžete tudíž ušetřit značnou část peněz zaplacených na splátkách hypotéky.

Příklad:

Celková výše hypotéky 2 000 000 Kč
Roční celková splátka                  99 289 Kč
Roční splátka jistiny                  64 013 Kč
Roční splátka úroků – daňový odpočet     35 276 Kč

Autor: Ing. Patrik Benek, maxihypo.cz
2.9.2016

Hypoteční trh hlásí rekordní rok

Český hypoteční trh láme rekordy. Letošní první pololetí překonalo rekordní loňské pololetí. V červnu byl zlomen rekord v počtu poskytnutých hypoték za celou dobu fungování hypotečního trhu. Padne hranice 250 mld.?

Za prvních 6 měsíců si ro hypotéku přišel rekordní počet zájemců. Zatímco v loňském roce bylo za stejné období poskytnuto cca 50.000 hypoték při objemu 88 mld. Kč, tak letos banky poskytly hypotéky 54.000 klientů za více než 102 mld. Kč.

Nejlepším měsícem tohoto roku byl zatím červen, ve kterém se uzavřel rekordní počet hypoték. Celkový objem hypoték za měsíc červen dosáhl 23,8 mld. Kč při 12.324 poskytnutých hypotékách.

Zatím se zdá, že léto na hypotečním trhu bude horké. Tento rekordní zájem přisuzujeme nejen příznivé situace na trhu s bydlením, ale také obávanou změnou v novém zákone o spotřebitelském úvěru – neposkytovat stoprocentní hypotéky (doporučení ČNB).

Hypotékám se prostě daří a i když mnozí vysoce postavení manažeři jednotlivých hypotečních bank tvrdili na začátku roku, že rok 2016 se lišit od toho předešlého moc nebude, opak je pravdou. Můžeme to přičíst nejen nízkým úrokovým sazbám, které aktuálně padají až na 1,48 %, ale také lepší výsledkům ekonomiky a s tím spojenému růstu příjmů domácností.

Nutno ještě dodat, že rekordy hlásí také stavební spořitelny. Zvýšený zájem o rekonstrukce domů či bytů přilákal do stavebních spořitelen 285. 000 klientů, což je ve srovnání s prvním pololetím 2015 více než 7 % nárůst. Zdá se, že rok 2016 bude pro stavební spořitelny také rekordní a překročí v počtu uzavřených smluv magickou hranici 500.000.

Autor: Ing. Patrik Benek, maxihypo.cz
20.7.2016

České domácnosti se zadlužují více. Jedná se o riziko?

Podle statistik České národní banky (ČNB) dosáhly úvěry obyvatelstvu v červnu rekordní výše, a to 1, 36 bil.. Kč. Dobrou zprávou je fakt, že drtivou většinu těchto úvěrů tvoří úvěry poskytnuté na bydlení, a to více než 1 bil. Kč. Hypotéky představují 896 mld. Kč z tohoto objemu.

Objem úvěrů obyvatelstvu k 30. červnu 2016 (v mil. Kč)

Zdroj: ČNB

Jak je patrno z tabulky standardní úvěry ze stavebního spoření příliš netáhnou. Dokonce oproti roku 2015 se jedná o více než 9 % pokles. Není se čemu divit, když klient musí nejdříve 2 roky spořit, aby získal řádný úvěr. Také výrazný pokles úrokových sazeb u hypoték příliš stavebnímu spoření nenahrává.Spotřební úvěry, které jsou po hypotékách nejžádanějším typem úvěrů meziročně rostou cca  o 1,9 %, ale i přesto výrazně zaostávají za úvěry poskytnutých na bydlení.Díky dobré kondici ekonomiky, nižší nezaměstnanosti, růstu příjmu obyvatelstva můžeme zaznamenat s růstem úvěrů také nižší delikvenci dlužníků. Platební morálka českých domácností se zlepšila o více než jeden procentní bod. V roce 2014 činil podíl nesplácených úvěrů 4, 93 %, v roce 2015 4,64 %  a za první pololetí 2016 klesl tento podíl na 3,58 %. Vítězem této statistiky jsou jako vždy hypotéky, které se již nějakou dobu drží pod 2 %.Nesmíme však zapomínat, že ekonomika je cyklická a po každém růstu přijde dříve nebo později pokles. Vysoké zadlužení obyvatel se tak může lehce stát nepříjemným břemenem v jejich rozpočtech. Je dobré na tento fakt pamatovat a vytvořit si dostatečné rezervy pro období, která budou méně příznivá.

Autor: Ing. Patrik Benek, maxihypo.cz
18.7.2016

Zavoláme Vám zpátky

Napište své číslo a my Vám zdarma zavoláme zpět

Děkujeme. Ozveme se Vám co nejdříve!

Jejda! Něco se při odeslání formuláře nepovedlo. Zkuste to prosím později.