Daňový odpočet u hypotéky
02 září

Daňový odpočet u hypotéky. Jak z něj získat co nejvíc?

Každý majitel hypotéky musí investovat nemalou část svého rozpočtu do jejího splácení. Tyto výdaje zatěžují mnohdy výrazně celkový rodinný rozpočet. Díky daňovému odečtu si však část zaplacených peněz můžeme nárokovat zpět. Daňový odpočet u hypotéky má zcela jasné pravidla. Pokud nemovitost, kterou splácíte, slouží k bydlení, můžete si odečíst od daňového základu úroky až do výše 300.000 Kč každý rok. Nezanedbatelnou podmínkou je „vlastnictví“ hypotečního úvěru. Pokud totiž například manželé splácejí hypoteční úvěr společně, avšak tento úvěr je veden pouze na jednoho z nich, může si zaplacené úroky odečíst pouze osoba, která je dlužníkem na hypoteční smlouvě.

Jak na to? 

Na začátku roku vám banka zpravidla automaticky zašle potvrzení o celkových zaplacených úrocích za rok předchozí. Při podání daňového přiznání budete uplatňovat odečet o zaplacené úroky v paragrafu 15 DP. Potvrzení, které vám banka zašle musíte s daňovým přiznáním FÚ doložit. Pokud by vám banka potvrzení automaticky neposlala, je třeba o něj požádat. 

Výše zaplacených úroků je odvislá od výše úvěru, doby jeho splácení a samozřejmě také úrokové sazby. U anuitního splácení hypotéky jsou úroky na začátku splácení nejvyšší a následně klesají. V prvních letech splácení můžete tudíž ušetřit značnou část peněz zaplacených na splátkách hypotéky. 

Příklad:

Celková výše hypotéky                                          2 000 000 Kč 
Roční celková splátka                                            99 289 Kč 
Roční splátka jistiny                                               64 013 Kč 
Roční splátka úroků – daňový odpočet                  35 276 Kč