Hypoteční sazby jsou u našich sousedů nižší, přesto vyjdou hypotéky v Česku levněji
02 listopad

Úroková sazba hypoték v Česku vs. v zahraničí. Jak si vedeme?

Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů Fincentrum Hypoindex klesla v září na rekordních 1,82 %. Podobné i nižší úrovně ale dosahují sazby i v sousedních zemích. Hypotéka v Česku přesto vyjde levněji než jinde.

Na Slovensku lze získat hypotéku s úrokovou sazbou od 1,19 % s fixací na pět let. Polský index srovnatelný s průměrnou sazbou Fincentrum Hypoindex indikuje sazbu 1,5 %. V Německu dosahuje podle finančního poradenství FMH ve Frankurtu úroková sazba se splatností deset let v průměru 1,07 %. U německé Deutsche Bank začínají sazby na 0,89 %. Švýcarská Credit Suisse nabízí úrokovou sazbu 1,03 s fixací na dva roky. Ve Velké Británii lze získat 60procentní hypotéku se sazbou 1,24 %. 

„Státy pod vlivem Evropské centrální banky jsou vyrovnané v rámci maximálně několika procentních bodů, zatímco v podstatě hned za hranicemi EU jdou úrokové sazby strmě nahoru. Například turecká hypoteční úroková míra činí aktuálně 11,5 procenta," řekl ředitel Chytrého Honzy Jiří Paták. 

Česká republika i přes vyšší sazby patří k trhům s nejnižšími náklady na hypotéku. „Vysoká konkurence bank na tuzemském trhu minimalizovala náklady jako poplatek za sjednání, vedení účtu nebo odhad nemovitosti, které jsou i na vyspělých trzích poměrně běžné," upozornil Jiří Paták.