Hypoteční trh hlásí rekordní rok
20 červenec

Jak si vede český hypoteční trh?

Český hypoteční trh láme rekordy. Letošní první pololetí překonalo rekordní loňské pololetí. V červnu byl zlomen rekord v počtu poskytnutých hypoték za celou dobu fungování hypotečního trhu. Padne hranice 250 mld.?

Za prvních 6 měsíců si ro hypotéku přišel rekordní počet zájemců. Zatímco v loňském roce bylo za stejné období poskytnuto cca 50.000 hypoték při objemu 88 mld. Kč, tak letos banky poskytly hypotéky 54.000 klientů za více než 102 mld. Kč. 

Nejlepším měsícem tohoto roku byl zatím červen, ve kterém se uzavřel rekordní počet hypoték. Celkový objem hypoték za měsíc červen dosáhl 23,8 mld. Kč při 12.324 poskytnutých hypotékách. 

Zatím se zdá, že léto na hypotečním trhu bude horké. Tento rekordní zájem přisuzujeme nejen příznivé situace na trhu s bydlením, ale také obávanou změnou v novém zákone o spotřebitelském úvěru – neposkytovat stoprocentní hypotéky (doporučení ČNB). 

Hypotékám se prostě daří a i když mnozí vysoce postavení manažeři jednotlivých hypotečních bank tvrdili na začátku roku, že rok 2016 se lišit od toho předešlého moc nebude, opak je pravdou. Můžeme to přičíst nejen nízkým úrokovým sazbám, které aktuálně padají až na 1,48 %, ale také lepší výsledkům ekonomiky a s tím spojenému růstu příjmů domácností. 

Nutno ještě dodat, že rekordy hlásí také stavební spořitelny. Zvýšený zájem o rekonstrukce domů či bytů přilákal do stavebních spořitelen 285. 000 klientů, což je ve srovnání s prvním pololetím 2015 více než 7 % nárůst. Zdá se, že rok 2016 bude pro stavební spořitelny také rekordní a překročí v počtu uzavřených smluv magickou hranici 500.000.